Kavakyolu Beldesi

Erzincan Şehir Merkezinin 3 km kuzey batısında Erzincan-Sivas-Gümüşhane karayollarının kesiştiği noktada yer alan bir beldedir.
Batısında Çukurkuyu Beldesi, Kuzeyinde Keklikkayası Köyü (Celabuzur), Doğusunda Erzincan İl Merkezi, Kuzey Doğusunda Demirkent Beldesi (Horan), Güney Batısında Bozyazı Köyü ve Güneyinde Ulalar Beldesi yer almaktadır.
Belde düz arazi yapısına sahiptir.
1992 senesine kadar köy statüsünde bulunan kavakyolu; 1992 senesinde belde olmuştur.
2008 nüfus sayımına göre Beldemizde 4041 Kişi yaşamaktadır. 2009 nüfus sayımında bu rakam 3558 olmuştur.
İklim Yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve uzun sürer. Yani Karasal iklimin bütün özelliklerini taşır. Belde her geçen gün hızla değişmektedir.
Beldenin ana caddeleri asfalt, diğer caddeler Parke kaplamadır. Alt yapısı biten Cadde ve Sokaklar Parke taşı ile yapılmaktadır.
Beldemizde tarım ve hayvancılık yapılmakta olup, Buğday, Arpa, Fasulye, Şeker pancarı, Nohut vb. gibi ürünlerin ekimi yapılmaktadır. Meyve olarak; Kayısı, Can eriği, Elma, Armut ve Ayva, Sebze olarak Domates, Salatalık ve Yeşil sebzelerin üretimi yapılmaktadır. Hayvancılık: Daha önceleri her evin kendine yetecek kadar ürün alabildiği hayvancılık tarzı da değişmiş, profosyonel anlamda hayvancılıkta yapılmaya başlamıştır.
Beldede okuma-yazma oranı % 99 olup, bu oran Türkiye ortalamasının üzerindedir. Belde halkı dini gelenek ve göreneklerine bağlı birbirine karşı saygılıdır. Misafirperver karaktere sahiptirler. Düğünlerde oyunlar mahallidir.Düğünler eski usullere göre evde yapılmanın yanında, Düğün salonunda da yapılmaktadır. Düğünlerde oynanan halk oyunları olarak; Erzincan, Gümüşhane ve Erzurum oyunları ağırlıktadır. Sünnetlerde ve düğünlerle çalğı olarak genellikle davul-zurna çalmaktadır. Kirvelik sosyal bir olgu olarak toplumsal dayanışmayı olumlu yönde geliştiren bir unsurdur.
Yemekler çok çeşitlidir. Genelde hamurlu yiyecekler revaçtadır. Ekmekler tandır denen gömme ocaklarda yapılır. Yemekler ocak fırınlarda yapılır. Sonbaharda kışlık olarak kavurma, tulum peyniri, çökelek, bulgur, gendime, kuru fasulye, turşu vb yiyecekler hazırlanır.